EKLEKTICKÝ DOMOV,  INSPIRACE,  THE AND - MYŠLENKY

Moje pojetí eklekticismu

Bylo tomu ještě nedávno, kdy jsem neměla ani tucha o tom, že vlastně už dlouho se obklopuju eklekticismem. Navedl mě na to můj spolužák, když jsme u něj byli v jeho útulném pražském bytečku a mě to tam bylo fakt blízké. Trochu ujeté, netypické, sběratelské, designové…no bylo mi tam fakt dobře. A on sám vyslovil to čarovné spojení – eklektický styl.

A tak jsem začla pátrat, co to vlastně je a k mému překvapení jsem se v tom velmi rychle našla. Např. web Styl a Interier napsal:

“ Ze všech současných interiérových trendů, je tento trend nejvíce individualistický. Je perfektní pro kreativní lidi, kteří milují experimentování, a kteří předem vidí potenciál ve zdánlivě bezvýznamných předmětech.“

www.stylainterier.cz


Oproti tomu třeba denik.cz to vnímá takto:

“ Eklektický styl bývá prezentován jako ideální styl pro kreativní osoby, jež se nechtějí nechat svázat jediným stylem. To je ovšem docela vznešená definice. Eklektický styl si totiž doma de fakto vytvoří každý, kdo si nemůže dovolit nakoupit veškeré nové vybavení v jednotném duchu a vychází z toho, co má k dispozici.

Zpočátku jste zklamaní. Ale pak začnete experimentovat s tím, co máte, a váš nový byteček dostává šmrnc. Zjistíte, že prvky z různých období nemusejí ve finále vypadat jako každý pes, jiná ves, když se vhodně umístí. Interiér je osobitý a má šmrnc.“

Zdroj: https://www.denik.cz/dum-a-byt/eklekticky-styl-dovoli-temer-vse-potrebujete-k-nemu-jen-vkus-20190107.html


Jó, tak to jsem přesně já. Začalo to „nedostatkem“, který ale odstartoval vlnu kreativity a probudil to, co ve mě jen tiše dřímalo 🙂
Mám ráda rozbory a jsem přirozeně analytický typ, takže když jsem zkoumala jednotlivé prvky eklektického stylu, došla jsem k tomu, že jakási „pravidla“ tak nějak intuitivně používám. Ráda bych se o mé výsledky s Vámi podělila ;). Táaaakže – nejprve ve zkratce a níže s popisem. Typickými prvky jsou:

  • kombinování zdánlivě nekombinovatelného
  • výrazné a nečekané barevné kombinace
  • prolínání starého s novým
  • humor a nadsázka
  • vlastnoručně vyrobený nebo upravený nábytek a doplňky


A teď jak jsem to vypsala mi došlo, že to úzce souvisí s tím, v čem jsem vyrostla. Je zajímavé se na svůj domov podívat okem psychologie. Já v tom našla jistou paralelu. Tak například mamka – velká individualistka, milovnice umění, ručních prací, pečlivka, chorobný vyhazovač (což mě v dětství neskutečně štvalo, ale možná byla průkopnice minimalismu!!!), zaměřená na detail a kvalitu. Taťka – velmi zručný restaurátor zbraní, lovec pokladů, vášnivý čtenář, velký bavič, milovník přírody a taky mamky samo 😉 No a spojením těchto úžasňáků jsem vznikla (řekněme si to narovinu – totálně mimo plán) já. Tož to je kombo, ale jsem za to fakt ráda. Ale teď už k jednotlivým bodům.

KOMBINACE ZDÁNLIVĚ NEKOMBINOVATELNÉHO (fuj, to je ale dlouhé slovo)

Většinou se myslí zejména stylové kombinace. Tady bych řekla, že se střetáváme všichni.
Mamka – „zámecký“ a vintage styl
Taťka – přírodní a technický styl
Já – prvky designu novodobého


BAREVNÉ KOMBINACE

Nemějte mi to za zlé, ale zase vidím paralelu a tak se o ni podělím. Dřív by mě ani nenapadlo nějak víc se zamýšlet nad barevností. Měla jsem jedno období, kdy jsem chtěla mít přesný koncept a sladit vše do konkrétních odstínů (asi jsem chtěla mít kontrolu), ale bylo to „na sílu“ a rozhodně to tak nějak neplynulo. No prostě nebyla jsem to já. Když jsem to v podstatě přestala řešit a řídila se víc pocitově, začalo to samo fungovat. Až dlooouho potom jsem se dostala k typologii barev a víte co? Moje nejoblíbenější barvy byly i na mé paletě hodící se k mému typu. A došlo mi, že barevnost toho, co nosím na sobě se od té „domácí“ vlastně neliší. Wow. Ale to se vlastně o eklekticismu taky říká, že hodně odráží osobnost člověka, takže je to vlastně přirozené. A jaká je tedy moje barevnost? Říká se jí Soft Summer, jsou to spíše tlumené barvy, studenějších odstínů.

http://bluecollarredlipstick.com

Nedávno jsme se stěhovali a teď to máme doma tak, že základ (rozuměj největší kusy nábytku, dveře, podlahy) jsou v bílé, krémové nebo přírodní dřevo a paleta Soft Summer se odráží hlavně v doplňcích. Tohle je pro mě ideální i v případě, že zacítím potřebu rychlé změny. Stačí vyměnit „dekorace“ a rázem je i jiný prostor a to my kreativci občas máme taková nutkání (a díky za to, že můj muž má pro tohle pochopení :D).


PROLÍNÁNÍ STARÉHO S NOVÝM

Mám za to, že oba moji rodičové mi vytvořili velmi pozitivní vztah ke starým věcem. Naučili mě, co je kvalitní, jak se o různé druhy materiálů starat, aby vydržel co nejdéle, o hodnotách věcí a jsem jim za to opravdu vděčná. Protože jsem studovala design a jsem docela i technický typ, tak jsem získala vztah i k moderním vymoženostem a novodobému designu, kde ale stále dbám na kvalitu zpracování a ekologické aspekty. Tím, že miluju jak praktičnost, tak sběratelství a hrabošení se v bazarech nebo klidně i na skládce, v naší domácnosti se to vše odráží a věřím, že z fotodokumentace snadno pochopíte ;).


HUMOR A NADSÁZKA

Jestli se s tímto člověk už nerodí, pak v mém případě je to jistojistě zásluha mého taťky. Když jsem například potkala (snad po třiceti letech) svou oblíbenou „pančelku“ ze školky, při vzpomínce na taťku a jeho laskavý (no někdy i štiplavý ale pořád dobrý) humor se jí hned vykouzlil úsměv na tváři. V ten moment jsem měla slzu na krajíčku (a v duchu si odpouštěla všechny malichernosti, které jsem kdy měla tendenci taťkovi vyčítat). To on uměl a umí. Rozesmát i v časech, kdy moc do smíchu není. Díky tati!

A takto se to odráží v interiéru.


DIY

Tak k tomuto bodu jsem se dostala až poměrně později. A to ale vlastně jen proto, že ještě donedávna jsem celý svůj svět měla v jednom jediném pokoji. A co si budeme říkat, nejsem z těch, co by si ujížděli na usínání při vůni zasychající acetonovky apod. Realizaci jsem našla víc v doplňcích. Myslím, že v dalších článcích by stálo za to zmínit některé příběhy těchto věcí, i když bude chybět dokumentace vzniku :). Těšte se!

Nu a to jsem já a mé doma. Jsem ráda za tento článek, díky hození do písmen jsem si ještě víc uvědomila, jak se naše nitro odráží ven a naopak jak nás naše okolí ovlivňuje dovnitř. Sama cítím, že se chci zbavit některých věcí, ale principy mého stylu se tím vlastně nezmění…

(Více o tématu sběratel minimalistou již brzy >>> ZDE <<<)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *